Zakończenie realizacji projektu "Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty"

04 październik 2023, 13:06 (wiek: 1 lat) Kategoria: Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty

W dniu 30 września 2023r zakończyła się realizacja projektu „Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty” którego celem było utworzenie i odnowa terenów zieleni (parków, skwerów, alej) o łącznej powierzchni 90,45 ha, przy czym dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji Projektu to 13,87 ha. W wyniku realizacji projektu zostały zrewitalizowane i powstały nowe tereny zielone.

W projekcie uczestniczyło dziewięciu partnerów: Miasto Białogard, Miasto Kołobrzeg, Miasto Szczecinek, Gmina Borne Sulinowo, Gmina Gościno, Gmina Karlino, Gmina Połczyn-Zdrój, Gmina Tychowo, Powiat Szczecinecki.

Lista obiektów objętych projektem:

  1. Park im. prof. Leona Mroczkiewicza w Białogardzie
  2. Skwer Pana Tadeusza w Kołobrzegu
  3. Tereny zielone przy ul. Walki Młodych w Kołobrzegu
  4. Skwer przy osiedlu M. Kopernika - strefa aktywnego wypoczynku w Szczecinku
  5. Lasek komunalny w Szczecinku - tworzenie i odnowienie klinów zieleni etap I i etap II
  6. Tereny zielone przy ulicach powiatowych i obiektach sportowych na terenie miasta Szczecinek
  7. Tereny zielone w miejscowości Borne Sulinowo
  8. Park miejski przy rzece Goścince w Gościnie
  9. Rozbudowa parku miejskiego przy ul. Parkowej w Karlinie
  10. Odnowa parku przy ul. Nadbrzeżnej w Karlinie
  11. Rewitalizacja skweru przy Placu Tysiąclecia w Połczynie – Zdroju
  12. Park w Tychowie
  13. Wykonanie nasadzeń roślinnością wieloletnią wybranych terenów Gminy Miasto Kołobrzeg
  14. Rewitalizacja terenów zielonych w Karlinie
  15. Rewitalizacja terenów zielonych w Białogardzie

Działaniom rewaloryzacyjnym zostały poddane zaniedbane, nieuporządkowane, będące częściowo nieużytkami obszary w miastach.

Celem głównym Projektu było zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w miastach na terenie Związku i ich obszarach funkcjonalnych, a przez to poprawa jakości życia mieszkańców miast oraz zwiększenie wartości usług ekosystemów miejskich.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzbogacenia ekosystemów miejskich przez wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla ochrony przyrody, tj. karmników i budek dla ptaków, wielogatunkowych i wielopiętrowych nasadzeń, poprawy jakości powietrza, promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza poprawy możliwości przewietrzania miast i uzupełniania zasobów wody podziemnej w drodze infiltracji oraz wpłyną pozytywnie na zachowanie różnorodności biologicznej, miejscowego osłabienia erozji i stabilizacji osuwisk, zapobieganie fragmentacji miejskich terenów zieleni, tworzenie połączeń w lokalnym systemie terenów zielonych, zmniejszenia spływu powierzchniowego wody, ograniczenia hałasu wzrostu bezpieczeństwa, poprawy dostępności terenów zieleni do korzystania przez osoby niepełnosprawne (wprowadzenie oświetlenia, monitoringu, bezpieczne nawierzchnie), zapewnienia możliwości aktywnego wypoczynku, wzrostu integracji społeczności lokalnej, podniesienia wartości przestrzennych otoczenia, co wpływa pozytywnie na relacje społeczne, wzrostu świadomości przestrzenno-środowiskowej i wrażliwości na estetykę otoczenia.

Projekt przyczynił się do poprawy środowiska miejskiego, a zaplanowana i urządzona zieleń zapobiegnie dewastacji środowiska w tkance miejskiej. Przeprowadzone działania przyczyniły się do zatrzymania bądź zmniejszenia spływu powierzchniowego wody. Powstałe bądź odnowione przez realizację Projektu tereny zieleni wpłynęły na zwiększenie różnorodności biologicznej na terenach silnie zurbanizowanych, utrzymywanie procesów ekologicznych oraz funkcjonalnie terenu jako siedliska organizmów żywych.

Całkowita wartość Projektu wynosi: 23 717 298,95 PLN,

w tym kwota kosztów kwalifikowanych wynosi: 20 312 657,24 PLN,

wkład funduszy UE 85% wynosi: 17 265 758,69 PLN.

Dofinansowanie do 85% Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, Działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego, Typ projektu 2.5.2. Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.

Termin zakończenia projektu: wrzesień 2023 r.