Podpisanie umowy

19 listopad 2024, 14:16 (wiek: 61 dni) Kategoria: Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w dorzeczu Parsęty

W dniu 19.11.2024 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn.: „Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w dorzeczu Parsęty”

Celem projektu będzie ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych poprzez odbudowę i ochronę ekosystemów rzecznych, siedlisk wodozależnych oraz zagrożonych gatunków na obszarze Natura 2000 Dorzecze Parsęty PLH320007. Projekt realizowany będzie w partnerstwie projektowym przy współpracy Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy (IRŚ-PIB)

Cały projekt będzie składał się z wielu zadań. Głównym z nich będzie zaprojektowanie i wykonanie sekwencji bystrzy w głównym korycie rzeki Parsęty (łącznie 11 pryzm) na odcinku 65 km oraz zaprojektowanie i renaturyzacja 5,7 km odcinka Parsęty przekształconego działalnością człowieka - przywrócenie biegu Parsęty do naturalnego koryta rzeki przy ujściu Pokrzywnicy.

W ramach projektu zależy nam na wzmocnieniu populacji łososia atlantyckiego (Salmo salar) poprzez zarybienia wylęgiem w 100% pochodzącym z łososi odłowionych z Parsęty). Nadal będziemy chronić siedliska. Zadaniem strażników będzie zwalczanie kłusownictwa, zmniejszanie presji ze strony wędkarstwa i turystyki oraz wykrywanie potencjalnych zagrożeń środowiskowych – nielegalne zrzuty zanieczyszczeń, zrzuty z pól, obecność inwazyjnych gatunków flory i fauny itp.

Przeprowadzimy badania: określające wielkości produkcji naturalnej łososia atlantyckiego w Parsęcie na podstawie połowów smoltów, śmiertelności oraz tempa spływania smoltów do morza z wykorzystaniem telemetrii akustycznej oraz wykonany zostanie monitoring ichtiofauny i zagęszczenia narybku ryb łososiowatych na odcinkach podlegających renaturyzacji i konstrukcji bystrzy.

Zostanie zakupiona pułapka rotacyjna do połowu smoltów łososia, która będzie zamontowana na wysokości Karlina poniżej progu. Za jej pomocą dokonana zostanie analiza genetyczna smoltów odłowionych w pułapce rotacyjnej. Zadanie będzie polegać na analizie zmienności genetycznej pośród osobników, które zdecydowały się na smoltyfikację i spłynęły do morza.

W ramach projektu planujemy przeprowadzić warsztaty edukacyjne i 3 Eko-Pikniki.

Grupą docelową projektu będzie ogół społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnych, które będą odbiorcami i beneficjentami lokalnych działań promocyjnych, informacyjnych i edukacyjnych.

Wartość projektu : 9 202 534,22 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 7 822 154,08 zł

Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działanie FENX.01.05.Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury, typ FENX.01.05.1 Ochrona in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie