Zwracamy rzekom przestrzeń!
Projekt „Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w dorzeczu Parsęty” Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty otrzymał dofinansowanie ze środków FEnIKS w wysokości 7 822 154,08 zł.
Całkowita wartość projektu wyniesie aż 9 202 534,22 zł!
Celem projektu jest ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych poprzez odbudowę i ochronę ekosystemów rzecznych, siedlisk wodozależnych oraz zagrożonych gatunków na obszarze Natura 2000 Dorzecze Parsęty PLH320007.
Głównym zadaniem w ramach projektu będzie ponowne połączenie sztucznie odciętych od koryta meandrów rzeki z wyprostowanym w czasie II wojny światowej odcinkiem Parsęty na potrzeby elektrowni wodnej, która nigdy nie powstała. Nie oznacza, to, że dotychczasowe koryto zostanie zlikwidowane. Dzięki tym działaniom rzeka zyska 6 km długości zlokalizowanej na obszarze 13 ha. Dodatkowo od trzech mostów w dół rzeki wykonamy sekwencje 11 bystrzy w formie pryzm żwirowo kamiennych.
Projekt realizowany będzie przy współpracy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy, który zakupi pułapkę rotacyjną na smolty, w celu oszacowania wielkości produkcji naturalnej łososia atlantyckiego w Parsęcie oraz dokona analizy ich zmienności genetycznej. Przeprowadzone zostaną również badanie śmiertelności oraz tempa spływania smoltów do morza z wykorzystaniem telemetrii akustycznej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie