Ścieżki rowerowe po nasypach kolejki wąskotorowej

23 kwiecień 2013, 11:59 (wiek: 11 lat) Kategoria: Budowa i zagospodarowanie ścieżek rowerowych na terenie Dorzecza Parsęty

Rozpoczął się nowy sezon rowerowy. Ładna pogoda skłania do wyjazdów w teren. W zeszłym roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty zakończył dużą inwestycję w infrastrukturę turystyczną budując na terenie gmin Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl 57km ścieżki rowerowej.
Wzdłuż całej ścieżki powstały miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenia. Ścieżka rowerowa biegnie po nasypach byłej kolejki wąskotorowej i omija główne drogi, dlatego jeździ się po niej bardzo bezpiecznie. Zasadniczymi i stałymi elementami przekroju ścieżki rowerowej jest jezdnia szerokości 2,50m ograniczona opornikiem z obu stron o szerokości 0,20m. Nawierzchnia jezdni została zaprojektowana i wykonana jako nawierzchnia asfaltowa. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki wąskotorowej ustawione są obustronnie poręcze stalowe.
Ścieżką można dojechać z Karlina do Gościna (17,9km) dalej ścieżka dzieli się na trzy kierunki. Pierwszy na południe z Gościna do Dargocic (4,8km). Drugi, najdłuższy (23,4km), południowo zachodni prowadzi z Gościna przez Rymań nad jezioro Popiel. Ostatni północny odcinek prowadzi przez Charzyno do drogi łączącej Kołobrzeg z Trzebiatowem (10,8km). Dalej, wyznaczonym szlakiem możemy dojechać do Grzybowa, skąd ścieżką rowerową wzdłuż morza dojedziemy do samego Kołobrzegu.
Jednodniową,  niedzielną wycieczkę możemy zorganizować startując z Karlina np. o godz. 10.00 w kierunku Gościna. Mijamy po drodze dwa zabytkowe mosty, pozostałości po kolejce wąskotorowej i wjeżdżamy do Lubiechowa gdzie w okolicy byłej stacji kolejki wąskotorowej (obecnie budynek mieszkalny) znajduje się przygotowane dla turystów miejsce przystankowe. W miejscowości, godnym uwagi jest kościół pw. św Józefa, Oblubieńca NMP – neogotycki, z 2. połowy XIX wieku z tarczą zegara na wieży. Pałac z 1835 (w trakcie renowacji), przebudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neoklasycystycznym. Z Lubiechowa jedziemy dalej polami przez tereny farmy wiatrowej. Możemy podziwiać wielkie wiatraki, produkujące czystą, ekologiczną energię. Dojeżdżamy do miejscowości Karścino znajduje się tutaj kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z poł. XVI wieku, pałac klasycystyczny, murowany, pochodzący z początku XIX wieku. Następnie jedziemy do Pobłocia Wielkiego. Przed miejscowością  mijamy kolejne miejsce przystankowe. W miejscowości sklep spożywczy. Dalej ścieżka prowadzi przez Myślino i Gościno Dwór do Gościna, gdzie możemy odpocząć i zrobić drobne zakupy. W mieście zachowało się wiele przedwojennych domów, w tym okazały budynek w północnej części mieszczący tuż po wojnie szpital polowy, obecnie Dom Opieki Społecznej.  W zabytkowym rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Andrzeja Boboli znajduje się wykuta z pojedynczego kamienia, chrzcielnica z przełomu XII i XIII w. Dalej jadąc północnym odcinkiem przez Ząbrowo docieramy Charzyna. W miejscowości możemy zwiedzić kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu, który jest typową XIX wieczną budowlą neogotycką, ogrodzoną murem z kamienia łamanego. Z Charzyna ścieżką rowerową i dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 102, po drodze mijając kolejne miejsce przystankowe. Aby dostać się do międzynarodowej ścieżki R-10 musimy jechać szlakiem rowerowym przez Błotnicę, Przećmino do Grzybowa i dalej do Kołobrzegu. W Kołobrzegu możemy wsiąść w pociąg i wrócić do Karlina. Trasę można zmodyfikować jadąc w odwrotną stronę, wyruszając z Kołobrzegu wycieczkę kończymy w Karlinie skąd pociągiem wrócimy do Kołobrzegu, Białogardu.
Poniżej prezentujemy mapkę z przebiegiem ścieżek rowerowych. Każdy może wybrać trasę najbardziej dla siebie odpowiednią i cieszyć się wspaniałą przyrodą, której bogactwo można podziwiać jadąc rowerem. Na stronie internetowej www.parseta.pl w zakładce publikacje, znajduje się, do pobrania w wersji elektronicznej, nowo wydany przewodnik rowerowy „Szlakiem Po Nasypie Kolejki Wąskotorowej”.


Pliki:
mapka5.pdf157 K