Relacja z XVII Międzynarodowego Spływu Kajakowego Parsęta 2018, Polsko – Niemieckie Spotkania Turystyczne.

31 lipiec 2018, 14:01 (wiek: 2 lat)

W dniach 26.07.2018 – 29.07.2018 Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty we współpracy z Pomorskim Wojskowym Oddziałem PTTK w Wałczu zorganizował XVII Międzynarodowy Spływ Kajakowy Parsęta 2018, Polsko – Niemieckie Spotkania Turystyczne. W spływie wzięło udział 160 osób z całej Polski. Ze względu na remont przystani kajakowej w Karlinie, pole biwakowe przeniesione zostało na teren kompleksu wypoczynkowego Petrico Park k/Karlina.

Oficjalne rozpoczęcie spływu odbyło się przy udziale Burmistrza Miasta i Gminy Karlino a zarazem Przewodniczącego Zarządu ZMiGDP Waldemara Miśko, który powitał uczestników spływu i życzył im udanej zabawy.

Zaproszeni goście otrzymali z rąk Komandora spływu – Zbigniewa Manicza pamiątki związane ze spływem. Komandor omówił sprawy organizacyjne oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa na wodzie. Przekazał również uczestnikom informacje na temat sprzątania rzek Radwi i Parsęty. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały pamiątkowe koszulki i każdy z uczestników otrzymał wklejkę dla Turystycznych Odznak Kajakowych i materiały promocyjne ZMiGDP. Uczestnicy mieli możliwość weryfikacji książeczek turystyki kajakowej.

W piątkowy poranek, około godziny 9.00 na uczestników czekały już autokary, którymi udali się na miejsce startowe pierwszego etapu spływu: Białogórzyno - Krzywopłoty – 23 km. Spływ Radwią trwał ok. 5 godzin. Pogoda nie mogła być lepsza, cały dzień było słonecznie i ciepło, więc nawet nieplanowana kąpiel w rzece okazywała się całkiem przyjemna. Na wodzie było 80 kajaków. Rzeka przygotowała kajakarzom liczne atrakcje, przeszkody (zwalone drzewa) dzięki którym wielu uczestników miało możliwość sprawdzenia temperatury wody. Trudno było pokonać obfite zarośla oplatające rzekę, trudno na tyle, że część osób zaliczyła wywrotki. Dopłyniecie do Karlina nie było jedynym zadaniem dzielnych kajakarzy, mieli oni także w miarę możliwości zebrać wszelkie śmieci pływające po Radwi. Wszyscy zgodnie stwierdzili że pierwszy etap spływu wymagał największego wysiłku fizycznego i umiejętnego manewrowania kajakiem aby bez większego problemu pokonać trasę i przeszkody.

Wieczór przebiegał w duchu sportowej rywalizacji, zorganizowane zostały zawody w płynięciu slalomem kajakiem tyłem, płynięcie kajakiem na stojąco, mecz piłki siatkowej, rzut beretem na odległość.

W sobotę pogoda również dopisała i II etap spływu odbył się bez kłopotów. Po obiedzie kajakarze udali się na krótki odpoczynek, potem kolejną atrakcją był grill komandorski, który dodatkowo uatrakcyjniono o konkursy (m.in. konkurs ekologiczny i wiedzy o dorzeczu Parsęty). Część rozrywkową prowadził vice Komandor spływu Bogdan Bereszyński. Ognisko i śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych.

Na zbiórce o godzinie 9.00 w niedzielny poranek, stawił się komplet uczestników i wszyscy wyruszyli do kolejnego etapu z przystani kajakowej w Karlinie. Trasę do Kołobrzegu pokonano bardzo szybko. W Kołobrzegu wzdłuż bulwarów przy Parsęcie, rozegrano zawody kajakowe tzw. „Wyścig Australijski”

O godzinie 15.30 nastąpiło oficjalne zakończenie spływu. Uczestników pożegnał Burmistrz Karlina i Komandor spływu - Zbigniew Manicz.

Bardzo dziękujemy za uczestnictwo w spływie i zapraszamy za rok. {R.S.}

Projekt „XVII Międzynarodowego Spływu Kajakowego Parsęta 2018, Polsko – Niemieckie Spotkania Turystyczne”, jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania)”.