Polsko-niemieckie spotkanie kooperacyjne przedstawicieli Związku Amt Mecklenburgische Kleinseenplatte oraz Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

21 maj 2015, 11:25 (wiek: 9 lat)

W dniach 18-20 maja 2015 r. odbyło się polsko-niemieckie spotkanie kooperacyjne przedstawicieli Związku Amt Mecklenburgische Kleinseenplatte z Mirow oraz Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. W przedsięwzięciu wzięło udział 40 uczestników w tym 15 osób z Niemiec. W dniu 18.05.br. w siedzibie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz w dniu 19.05.br. w Gościnie odbyły się rozmowy kooperacyjne dyrekcji i pracowników Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z przedstawicielami Związku Amt Mecklenburgische Kleinseenplatte oraz przedstawicielami gmin należących do ZMiGDP.

Ważnym aspektem w/w przedsięwzięcia było zapoznanie partnerów z atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi regionu dorzecza Parsęty, między innymi z istniejącą infrastrukturą turystyczną a także z zakresem działań Związku. Podczas pobytu przedstawiciele Związku Amt Mecklenburgische Kleinseenplatte zapoznali się z istniejącymi ścieżkami rowerowymi w regionie (odcinek trasy Gościno-Rymań), zwiedzali Kołobrzeg z przewodnikiem oraz halę widowiskowo-sportową w Karlinie, odwiedzili również Ogrody Tematyczne „Hortulus” w Dobrzycy.

Spotkanie z przedstawicielami Związku Amt Mecklenburgische Kleinseenplatte, którzy są wieloletnim partnerem ZMiGDP w projektach o charakterze turystycznym, miał na celu omówienie możliwości dalszej współpracy w zakresie rozbudowy infrastruktury turystycznej, w tym ścieżek rowerowych, zagospodarowania przystani wodnych, wspierania lokalnych instytucji oraz dalszego promowania imprez o charakterze turystycznym po obu stronach granicy.

Rozmowy kooperacyjne stanowiły podstawę do realizacji nowych, wspólnych projektów w nowym okresie programowania unijnego. Działania Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, jak i Związku Amt Mecklenburgische Kleinseenplatte są na wielu płaszczyznach zbieżne. Podczas spotkań kooperacyjnych zostały przedstawione propozycje wspólnych projektów, które będą ubiegały się o dofinansowanie w kolejnym okresie programowania Programu Interreg.

Realizacja spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu projektu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).

Dzięki niniejszemu projektowi region ma szansę na rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz promocję istniejących ścieżek rowerowych, wybudowanych w regionie, w celu przyciągnięcia jak największej liczby turystów w najbliższych latach.