Projekty Związku > Programy zrealizowane > Rozwój terenów wiejskich > Wspieranie działań i placówek na terenie ZMiGDP w celu rozwoju współpracy polsko-niemieckiej

Wspieranie działań i placówek na terenie ZMiGDP w celu rozwoju współpracy polsko-niemieckiej

Przedmiotem projektu było wspieranie działań integracyjnych oraz rozszerzenie polsko-niemieckiej współpracy. Gminy uczestniczące w projekcie od wielu lat prowadzą współpracę z partnerami  z Niemiec. Polega ona m.in. na wymianie młodzieży, organizacji wspólnych imprez kulturalno-sportowych oraz nawiązywaniu kontaktów gospodarczych. Projekt ma na celu zacieśnienie i wzmocnienie tych kontaktów poprzez:

-        modernizację i remont świetlic wiejskich, które staną się miejscem spotkań dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych z Polski i z Niemiec. W ramach projektu świetlice zostaną w zależności od potrzeb poddane drobnym remontom tzn. wymiana okien, remont elewacji, remonty wnętrz, budowa sanitariatów

-        wyposażenie w meble, komputery, dostęp do internetu w sprzęt dydaktyczny oraz audio/video. Świetlice te będą dostępne bez ograniczeń dla mieszkańców wsi i partnerów z Meklemburgii Pomorza Przedniego.

-        folder, który zostanie wydany w dwóch językach polskim i niemieckim. Będzie zawierał kalendarz imprez i spotkań odbywających się w wyremontowanych świetlicach.

Projekt zakładał wykonanie modernizacji i remontów 36 świetlic wiejskich, dostawę wyposażenia do 31 świetlic oraz opracowanie foldera z kalendarzem imprez.

W ramach projektu wykonano prace remontowe w następujących świetlicach: Grzybowo, Kaliska, Kołtki, Brzeźnica, Dyminek, Sępólno Wielkie, Głodowa, Buczek, Czarnowęsy, Daszewo, Zwartowo, Domacyno, Malonowo, Krukowo, Kowańcz, Buślary, Gawroniec, Zajączkówko, Toporzyk, Popielewo, Redło, Szeligowo, Kołacz, Parnowo, Słowieńsko, Mysłowice, Powalice, Krzecko, Kłodzino, Niemierze, Batyń, Świerznica, Sitno, Nosibądy, Ustronie Morskie.

W kwietniu 2007 roku zostały dostarczone meble do świetlic (stoły, krzesła, szafy, tablice, wieszaki, biurka, itp.) – zamówione w drodze przetargu nieograniczonego.

Dostarczono też sprzęt sportowy dla dzieci i młodzieży (piłkarzyki, stoły bilardowe, stoły do ping-ponga, urządzenia do ćwiczeń, piłki, paletki, gry planszowe i inne, siatki do bramek, tablice do koszykówki itp.)

Został również ogłoszony przetarg na dostawę sprzętu komputerowego i RTV.

 

Realizacja projektu: 01 czerwiec 2006 – 31 lipiec 2007r.

Całkowity koszt projektu: 1.574.191,19 zł

Dofinansowanie Interreg III A: 1.180.643,39 zł

Wkład własny: 393.547,80 zł

Partner:

Tourismus Marketing Uckermark GmbH

Grabowstaße 6

17291 Prenzlau

Telefon 03984/835883

Fax 03984/835885

Email info@tourismus-uckermark.de

 

Hansestadt Demmin Der Bürgermeister

Markt 1

17109 Demmin

+4939982560

+493998223134

hansestadt@demmin.de